Skip to main content

Pani Ludźmierska, Królową Polonii kanadyjskiej

By July 22, 2002Archives

Brampton, 22.07.2002

Kochani Rodacy,

W dniu 21 lipca 2002 r. królestwo naszej Pani Ludźmierskiej – Matki Pocieszenia znacznie się powiększyło. Tysiące Rodaków w Kanadzie obrało ponownie Maryję za swoją Matkę i Królowę; do tej uroczystej chwili prowadziło gorące nabożeństwo i nieustająca nowenna, która trwała pięć lat. Oto bowiem odtąd Polacy w Kanadzie będą czcić Maryję także w ludźmierskiej figurze. Bo tak chciała Boża Opatrzność! Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie wizyty apostolskiej w Ludźmierzu, 7 czerwca 1997 r, poświęcił wierną kopię figury Matki Bożej Ludźmierskiej dla Polonii w Kanadzie. I od tego czasu, najpierw w parafi św. Maksymiliana Kolbe w Mississauga, a teraz w Brampton w parafii św. Eugeniusza de Mazenod, w swoim emigracyjnym sanktuarium Maryja ustawicznie wyprasza łaski i dobrodziejstwa niebios wszystkim, którzy się do Niej uciekają przyciągając rzesze swoim delikatnym uśmiechem. „Ten uśmiech na Jej twarzy wywołuje w sercach modlących się uczucie pokoju i nadziei na lepsze jutro” – (to cytat jednej z czcicielek Matki Bożej Ludźmierskiej).

Żyjemy w czasach, które nie rokują na najlepsze jutro! Świat coraz bardziej żyje bez Boga, Jego przykazań i wartości moralnych! Można z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że nie zostało już wiele źródeł pocieszenia dla nas – oprócz tego jednego, które znajdujemy w Chrystusie i Maryi – Matce Bożej Pocieszenia. Dlatego też od lat odprawiamy nabożeństwo do Matki Bożej Pocieszenia, aby Ona wypraszała dla nas łaskę wewnętrznej radości i pokoju, bez których nie ma prawdziwego szczęścia człowieka, aby wypraszała nam łaskę czystego serca!

Dzień 21 lipca zgromadził ok. 5000 Polaków wokół Chrystusa i Jego Matki. Temu wyjątkowemu spotkaniu przewodził Jego Eminencja Ksiądz Józef Kardynał Glemp – Prymas Polski oraz wielu polskich biskupów. Zgromadziły nas dwa wydarzenia: koronacja cudownej figury Matki Bożej Ludźmierskiej oraz odsłonięcie i poświęcenie pomnika Jana Pawła II. Pomnik – „PAPIEŻA POKOJU” ufundował dla naszej wspólnoty polonijnej w Kanadzie były wiceprezydent Tajwanu Dr Lien Chan, który jest zafascynowany osobą Ojca Świętego oraz Jego wysiłkami na rzecz pokoju w świecie; należy w tym miejscu dodać, że Dr Lien Chan jest baptystą.

W imieniu całej Polonii w Kanadzie, pragnę w tym miejscu z głębi serca podziękować Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Stanisławowi Dziwiszowi – Osobistemu Sekretarzowi Jana Pawła II, za nieocenioną pomoc w realizacji projektu pomnika PAPIEŻA POKOJU”. Wspaniały i potężny ten pomnik Jana Pawła II, (5 m.) odsłonił i poświęcił Ksiądz Prymas Polski Józef Glemp. W czasie pontyfikalnej Mszy św. Ksiądz Kardynał dokonał również aktu koronacji cudownej figury Matki Bożej Ludźmierskiej z Dzieciątkiem Jezus, koronami papieskimi. Trudno było powstrzymać się od łez wzruszenia i wdzięczności. W czasie koronacji płakała nawet Pani Burmistrz miasta Brampton, która podobnie jak Dr Chan, również nie jest katoliczką.

Wspomniane wydarzenia miały miejsce na terenie 10,5 ha ziemi, gdzie w niedalekiej przyszłości powstanie polski kościół – dzieło wdzięczności całej Polonii dla Matki Bożej za dar Jezusa oraz Centrum Polskiej Kultury i Dom Seniora. W tych wielkich i historycznych uroczystościach oprócz Księdza Prymasa udział wzięli: Ks. bp. Jan Ozga z Kamerunu, Ks. bp. Andrzej Suski z Torunia, Ks. Bp. Marian Florczyk z Kielc, Ks. Biskupi Edward Janiak i Jan Tyrawa z Wrocławia, Ks. bp Jan Wątroba z Częstochowy, Ks. Waldemar Macko – Sekretarz Prymasa Polski.

Uroczystą Mszę św. koncelebrowali także O. Krzysztof Pulchny – Prowincjał Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – Prowincji Wniebowzięcia w Kanadzie, O. Janusz Błażejak, OMI – Prezes Konferencji Księży Polskich na wschodnią Kanadę oraz Proboszcz parafii św. Kazimierza, O. Stanisław Kowal, OMI – Proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbe, O. Adam Filas, OMI – Proboszcz Parafii św. Eugeniusza de Mazenoda i Kustosz sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej oraz blisko trzydziestu kapłanów miejscowych i przybyłych z różnych stron na Światowe Dni Młodzieży.

Byli też dygnitarze państwowi, władze miasta Brampton, sponsorzy i biznesmeni. Oczywiście, na podniosłej uroczystości nie zabrakło naszych Górali ze Związku Podhalan w Kanadzie, zespołu góralskiego “Śwarni z Kanady” oraz zespołu “Regle z Poronina” z Polski w cudownych strojach ludowych. Widać ich było wszędzie! Swoim graniem i śpiewaniem cieszyli serca uczestników i… z pewnością samej Gaździny Ludźmierskiej.

W uroczystości udział wzięły też takie zespoły i chóry jak: Magnifikat, Relax, Renesans, Lechowia, Hosanna, Polonia Brass-Band, które czy to swoim przepięknym graniem, śpiewem czy tańcem ubogaciły i nadały bardzo podniosły character temu historycznemu wydarzeniu w Brampton. Trudno byłoby przygotować tego typu uroczystość bez udziału wszystkich organizacji parafialnych oraz ciężkiej pracy setek parafian.

Maryjo – Królowo naszych serc i Królowo naszych rodzin! Prowadź nas! Otwieraj na Bożą łaskę! Daj pragnienie świętości nam i naszym rodzinom! Niech pod Twoim królewskim płaszczem gromadzi się Kościół Chrystusowy, a wszystkie narody żyją we wzajemnej miłości i pokoju.

O. Adam J. FILAS, OMI
Proboszcz

Close Menu

RSS Vatican News

  • UNESCO's Stefania Giannini: No true development without education
    Ahead of World Teachers' Day on 5 October, UNESCO's Assistant Director-General for Education speaks to Vatican Media about the role of schools in promoting integral human development. Read all  
  • Holy See denounces racial discrimination, advocates respect for rights of all
    Archbishop Fortunatus Nwachukwu, the Permanent Observer of the Holy See to the United Nations Office at Geneva, speaks out against instances of racially motivated violence and discrimination, and calls for the protection and promotion of rights of all, including children of African descent. Read all  
  • Vatican unveils new documentary on climate change
    A new documentary “on humanity’s power to stop the ecological crisis” facing the world is presented at a press conference at the Vatican on Tuesday. The film “The Letter,” says Cardinal Michael Czerny, “is a clarion cry to people everywhere: we have to act together, we have to do it now.” Read all  

© 2022 St. Eugene de Mazenod Parish